دانلود کتاب پرستاری مراقبت های ویژه

دانلود کتاب پرستاری مراقبت های ویژه

پرستاری مراقبت های ویژه یکی از دروس رشته کارشناسی پرستاری و همچنین کارشناسی ارشد پرستاری می باشد.با توجه به اهمیت این درس،فصل های زیر به صورت جزوه تایپ شده در قالب فایل pdf برای شما دوستان عزیز قرار داده شده…

  • فصل اول: سیستم تنفسی
  • فصل دوم: بررسی بیماران با اختلال تنفسی
  • فصل سوم: برقراری راه هوایی مصنوعی
  • فصل چهارم: اکسیژن درمانی

تألیف و گردآوری: بشیر امامی

آناتومی و فیزیولوژی سیستم تنفسی:

سیستم تنفسی شامل سیستم فوقانی و تحتانی است. این سیستم ها با هم مسئول تهویه می باشند.راههای هوایی فوقانی بعد از اینکه هوای تنفسی را گرم و تصفیه کرد، آنرا به سیستم تنفسی تحتانی (ریه ها) می رساند و در نتیجه در عمل تبادل گازی دخالت دارد. تبادل گازی شامل تحویل اکسیژن به بافتها از طریق جریان خون و خارج کردن گازهای اضافی مثل دی اکسید کربن در حین بازدم از ریه هاست. سیستم تنفسی با سیستم قلبی-عروقی مرتبط بوده و مسئولیت تهویه و دیفیوژن (نشت گاز از یک محیط پر تراکم به طرف محیط کم تراکم) را بر عهده دارد، در حالی که سیستم قلبی-عروقی مسول پرفیوژن است.

راه های هوایی فوقانی:

ساختمان راه های هوایی فوقانی متشکل از بینی، سینوس ها و سوراخ های بینی و…

توضیحات تکمیلی پرستاری مراقبت های ویژه

گرایش مراقبتهای ویژه یکی از شاخه های تخصصی پرستاری است که با هدف ارتقاء دانش ها و مهارتهای تخصصی لازم برای فعالیت پرستاران در موقعیت ها و بخش های ویژه، از طریق بهینه سازی خدمات و مراقبت های پرستاری از بیماران بد حال و نیازمند به مراقبت های ویژه موجبات کاهش مرگ و میر و عوارض بیماری در بخش های ویژه (مانند آی سی یو – سی سی یو  و دیالیز) را فراهم می سازد.

پرستاری مراقبت های ویژه

پرستار مراقبت هاي ويژه فردي است ورزيده و داراي دانش عالي كه به عنوان عضوي فعال از گروه مراقبتي، وظيفه ارائه كاملترين و مناسب ترين مراقبت را به بيمار بدحال در بخش ويژه به عهده دارد. دانش و مهارت هاي اين پرستاران در راستاي پيشگيري از بيماري ها، حفظ و ارتقاء سلامت ادامه درمان ناتواني، آسايش و آرامش بيماران بد حال به كار گرفته مي شود.پرستار مراقبت ويژه  كارايي حرفه اي خود را با آموزش مداوم (نظري و عملي) و پژوهش در رشته هاي مرتبط با محوريت بخش مراقبت ويژه تداوم مي بخشد.